W kontakcie z bodźcem i kontekście komunikacji psów wyróżniamy trzy sposoby reagowania:
interaktywny – to sposób zwykle przez nas najbardziej pożądany. Pies często kontaktuję się ze sobą, dobiera strategie w zależności od sytuacji. Jego reakcje są z natury adekwatne. Może zamiennie prezentować zachowania z grupy afiliacyjnej, deeskalujące, rywalizacyjne, demonstrującej, dystansującej itd. Można powiedzieć że posiada wysokie kompetencje społeczne i jest doświadczony.
reaktywny – w tym wypadku reakcje psa bywają często nieadekwatne, mocno impulsywne, przerysowane. Zazwyczaj idą w stronę ataku lub ucieczki. Pies nie zastanawia się dłużej nad tym co myśli o danej sytuacji, tylko reaguje.
zahamowany – sposób ten zdarza się często u psów których pewność siebie jest mocno nadszarpnięta lub nigdy dostatecznie uformowana. Wiele psów które były w przeszłości karane lub strofowane za swoje wcześniejsze reakcje/wybory, teraz zahamowuje siebie. Natomiast to, że pies zewnętrznie wygląda na pozornie zrównoważonego, nie znaczy że wewnętrznie taki jest. Taka reakcja (a właściwie jej brak) może się wiązać z wyuczoną bezradnością.